Hummus idealny? Krótki przegląd regionalnych wariacji

Spór o skład i przynależność narodową tej skromnej pasty z utartej ciecierzycy to dużo więcej, niż tylko dyskusja o kulinariach. Warto pamiętać o tych kwestiach, jednak wymagają one uważnej, głębokiej analizy, na którą nie znajdziemy tu miejsca. Skupmy się zatem zamiast tego na porównaniu różnych rodzajów hummusu, którymi delektują się jego miłośnicy na całym świecie.

Hummus tradycyjny – wiele odmian

Jedzony często zarówno w Egipcie czy Palestynie, jak i w Izraelu, hummus jest w tym krajach tak popularny, jak u nas kanapki na śniadanie. Najczęściej je się go z rodzajem pity, czyli płaskiego placka z mąki, wody i oliwy, pieczonego bez drożdży. Egipski czy palestyński hummus po przygotowaniu posypywany jest dodatkami w rodzaju zataru przyprawy z tymiankiem, kuminu, czy liści mięty.

Nie brakuje w nim także wysokiej jakości oliwy o wspaniałym zapachu, a jeśli chodzi o zatar przyprawa od Planteon.pl ta, tak samo, jak spora ilość oliwy, umieszczana jest w zagłębieniu zrobionym w paście na talerzu. W Palestynie jedzony jest zwykle na ciepło i może stanowić element każdego posiłku. Składniki na niego (ciecierzyca, oliwa, sól, zatar itd.) są tanie i bardzo łatwo dostępne, więc w tradycyjnej kuchni pojawia się on najczęściej jako prosta potrawa ludzi niezamożnych.

Międzynarodowa ewolucja hummusu

Uwielbiana przez cały świat ciecierzycowa pasta wyjechała z krajów swojego pochodzenia wraz ze zdążającymi na Zachód imigrantami pod koniec XIX wieku. W ten sposób dotarła do Stanów Zjednoczonych i innych terenów, gdzie najpierw stanowiła dla przyjezdnych substytut domu, za którym tęsknili, potem zaś została zauważona przez lokalnych mieszkańców.

Jak wiadomo wszystkim, którzy jadają hummus, naprawdę niewiele trzeba, by zakochać się w nim na zawsze. Nic więc dziwnego, że to w gruncie rzeczy niewyszukane danie zdążyło podbić stoły najbardziej luksusowych restauracji na całym świecie. W kwestii popularności hummusu nie padło jeszcze ostatnie słowo – cały czas pojawiają się jego nowe odmiany i multum dodatków, które nie pozwalają się nim znudzić.