keksówka

Blachy do pieczenia i ich rodzaje

Pieczenie to jedna z trudniejszych sztuk, jakich dokonuje się w domowej kuchni; a piec można prawie wszystko. Piecze się zarówno mięsa, jak i warzywa, bardziej skomplikowane dania, pieczywa słodkie oraz chleb. Opanowanie sztuki wykorzystania piekarnika pozwala na przyrządzenie w domu wielu rzeczy, które większość ludzi kupuje w sklepie, takich jak chleb, bułki, drożdżówki, czy ciasta. Dysponując piekarnikiem, warto się zaopatrzyć w odpowiednio do niego i do potrzeb dobrane blachy.

Rodzaje blach

Najpopularniejsze, najbardziej klasyczne blachy wykonane są z aluminium, albo stali. Ze względów zdrowotnych lepiej nie wybierać blach aluminiowych, chociaż cieszą się one – ze względu na bardzo niską cenę – wielką popularnością. Oprócz tego, na rynku dostępne są również blachy wykonane z innych materiałów. Popularne są blachy stalowe emaliowane. Bardzo praktyczne są blachy powleczone zapobiegającą przywieraniu powłoką, która może być wykonana z różnych materiałów. Popularne są blachy pokryte warstwą ceramiczną, teflonem, albo silikonem. Oprócz tego, blachy występują w różnych rozmiarach – blachy „całe” – połówki, jak popularna keksówka. Dotyczy to nie tylko szerokości i długości, ale również wysokości blach. Bardzo praktyczne są blachy otwierane z boku, które pozwalają na łatwe i bezpieczne wyjęcie upieczonego ciasta. W ostatnich latach wielką popularność zyskały formy silikonowe, które ze względu na swoją elastyczność, są bardzo łatwe w użyciu.

Różne rodzaje blach do różnych celów

Blachy bardzo szerokie nadają się przede wszystkim do wypieków, a najłatwiej zrobić w nich wypieki, które nie wyrastają bardzo. Świetnie nadają się do wszelkiego rodzaju bułek, drożdżówek, czy ciasteczek. Do bardziej wyrastających ciast bardziej nadają się blachy nieco mniejsze. W keksówce upieczenie chleba jest łatwiejsze i poleca się je mniej doświadczonym osobom. Do pieczenia mięs i warzyw bardzo dobrze nadają się blachy emaliowane, o nieco grubszym dnie. Jeżeli piecze się również pizzę, warto zaopatrzyć się w specjalną, okrągłą i zaopatrzoną w drobne dziurki blachę specjalnie przygotowaną do tego celu.