Czym jest garnek żeliwny?

Coraz więcej osób decyduje się zamienić zwykłe garnki na garnki żeliwne, które są wytrzymalsze i zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Są jednak też drogie, dlatego warto się na tym trochę zastanowić i wszystko przemyśleć, ponieważ jest to dosyć duża inwestycja. 

Zalety garnków żeliwnych

Przede wszystkim mało jest tak dopasowanych naczyń jak garnek wykonany z żeliwa. Jest niezwykle trwały i można w nim praktycznie przygotować wszystko. Oprócz tego charakteryzuje się również bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, dlatego bez większych problemów powinien służyć wiele lat. Wielkość garnka to podstawowa kwestia, którą na samym początku trzeba wziąć pod uwagę. Musi być dopasowana do potrzeb rodziny, czyli liczby osób w gospodarstwie domowym. Najmniejsze garnki żeliwne mają średnicę 10 cm, a największe przekraczają 40 cm. Sprawdzą się dobrze w dużych rodzinach oraz miejscach, które są często odwiedzane przez gości. 

Rozmiar naczynia żeliwnego

Dla osób samotnych wystarczające powinny być garnki żeliwne o średnicy nieprzekraczającej 25 cm. Należy jednak mieć na uwadze, żeby garnek był dostosowany do jedzenia, które zamierzasz przygotowywać w przyszłości. Do ugotowania obiadu jednogarnkowego w zupełności powinien wystarczyć okrągły garnek o średnicy 25 cm. Garnki owalne świetnie sprawdzą się przy zapiekaniu kurczaka i zapiekanek. W żeliwnym naczyniu można też bardzo łatwo upiec chleb oraz ciasto. Nawet osoby bez większego doświadczenia powinny z łatwością sobie z tym poradzić. Ceny garnków żeliwnych są bardzo wysokie, ale czasami oferowane są zestawy specjalne, które zawierają kilka naczyń. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne, niż jakby kupować każdy garnek oddzielnie. Bez wątpienia jest to dobra inwestycja na lata, ponieważ garnek żeliwny przyda się zawsze. Można go także wykorzystać do przygotowania pysznego deseru, którym mogą być babeczki, muffinki lub zapiekane owoce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że garnki żeliwne, które są pokryte emalią nie mogą mieć żadnych uszkodzeń, pęknięć, rys oraz zadrapań.