Tarka do ścierania sera – poradnik doboru

Tarka ręczna jest najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana w polskich kuchniach. Oczywiście tarcie dużych ilości sera przy jej użyciu jest dosyć problematyczne i zajmuje dużo czasu. 

Wybór tarki do sera

Dlatego w restauracjach korzysta się z tarki elektrycznej, która daje znacznie większe możliwości. Jest wyposażona w specjalny wlot, do którego wkłada się pokrojone wcześniej kostki sera. Pod urządzenie podstawia się naczynie, do którego spada starty ser. Najbezpieczniejsza tarka to obrotowa, która umożliwia włożenie produktów do samego środka, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa otarcia palców lub paznokci. Umożliwia ona bardzo szybkie starcie nawet bardzo twardego sera oraz czekolady. Warto wybierać mniejsze tarki, ponieważ są lżejsze i zapewniają lepszy komfort użytkowania. Tarka do sera powinna być przede wszystkim wyposażona w drobne ząbki, dzięki którym można bardzo drobno zetrzeć ser. W sprzedaży są dostępne tarki klasyczne proste, wyposażone w pokrętło i specjalnie obudowane oraz tarki o nieregularnych kształtach. 

Przykładowe modele omawianych tarek do sera obejrzysz tutaj: https://ostry-sklep.pl/tarki-do-sera-4759

Budowa tarki

Na szczególną uwagę zasługuje tarka z pokrętłem, która może być mocowana do podłoża dzięki specjalnym ściągaczom. Ser wystarczy włożyć do pojemnika i zakręcić dostępnym pokrętłem. Taka metoda jest zdecydowanie szybsza oraz skuteczniejsza niż tarcie sera na tarce ręcznej. Należy pamiętać, że na takiej tarce można z powodzeniem również trzeć cytrusy, imbir oraz czekoladę. Odpowiednio starty ser dodatkowo wzbogaca smak ulubionych potraw, takich jak makaron lub pizza. Należy pamiętać, że przygotowanie głównego dania z reguły zabiera dużo czasu, dlatego wybór dodatków również powinien być wcześniej przemyślany. Nie można zepsuć dobrego dania dodając na wierzch plasterki lub bryłki sera. Ciekawym rozwiązaniem jest tarka szklana z wyprofilowaną miseczką. Ser może być od razu po starciu podawany w naczyniu, które dno doskonale pasuje. Jak wybrać tarkę do sera, która będzie się dobrze sprawować przez lata? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to z jakiego materiału jest wykonana. Najwytrzymalsze tarki powstają na bazie stali nierdzewnej.

Opublikowany w AGD