klasyczny rękaw cukierniczy do zdobienia tortów

Rodzaje rękawów cukierniczych

Rękaw cukierniczy ma postać worka w kształcie trójkąta, który może mieć metalową albo plastikową końcówkę. Służy głównie do dekorowania tortów i ciast za pomocą kremów czy mas cukierniczych.

Można go także używać do wyciskania majonezu, czy ziemniaczanego puree. Dzięki niemu potrawy zyskują piękny wygląd. A jak wiemy wygląd jest bardzo ważny. Poniżej omówię kilka rodzajów rękawów cukierniczych.

Różne rodzaje rękawów cukierniczych

Rękaw cukierniczy możemy zrobić sami. Potrzebne nam będą do tego worki do mrożenie czy papier do pieczenia. Jest to dobre rozwiązanie w nagłych sytuacjach, kiedy potrzebujemy przyozdobić na przykład ciasteczka, a nie mamy w domu rękawa.

Jednorazowy rękaw, który wykonany jest z folii, zazwyczaj grubszej. Należy odciąć jego końcówkę i gotowe. Są tanie i po jego użyciu, po prostu go wyrzucamy.

Szpryca materiałowa, wykonana jest najczęściej z bawełny pokrytej płótnem. Niestety nie są zbyt funkcjonalne, bo przeciekają, masa, która jest rzadsza wychodzi przez materiał. Rozchodzą się także na szwie. Można prać w pralce, dzięki temu czyszczenie jest prostsze.

Nylonowy worek z tworzywa jego wnętrze od środka przypomina ceratę. Jest zdecydowanie sztywniejszy niż rękawy cukiernicze jednorazowe. Jego zaletą jest to, że może być używany wiele razy. Jest też tani. Można je czyścić w zmywarce.

Silikonowy cukierniczy rękaw Ale Dobre jest całkowicie bezpieczny dla żywności ze względu na materiał, z którego został wykonany. Silikon nie ma zapachu, zatem nie wpływa na zmianę woni mas. Nadaje się do zimnego, jak i ciepłego nadzienia.

Za niedługo Święta Bożego Narodzenia i czas tworzenia pięknych dekorowanych wypieków. Przyda nam się w tym rękaw cukierniczy. Jest to narzędzie, które doskonale sprawdza się przy tworzeniu pięknych dekoracji.

Dodaj komentarz