Szafy chłodnicze pomagają chronić żywność

Szafy chłodnicze pomagają chronić żywność

Wiele osób przechowuje żywność w szafach chłodniczych, aby ją przechować na dłuższy okres czasu. Jednak chłodzenie wymaga użycia maszyny, więc przechowywanie żywności w lodówce niekoniecznie ją konserwuje. Zamiast tego, chłodzenie konserwuje żywność bez jej uszkadzania lub zmiany. Dlatego jeśli chcesz zachować żywność, powinieneś ją przechowywać w szafie chłodniczej.

Zalety szaf chłodniczych

Żywność pozostaje dłużej świeża, gdy ostygnie w lodówce. Jedzenie pozostawione poza lodówką w temperaturze pokojowej psuje się znacznie szybciej, ponieważ ciepło powoduje szybkie namnażanie się bakterii. Szafy chłodnicze mają na celu ochronę żywności przed zanieczyszczeniem, jednocześnie zachowując jej smak i konsystencję.

szafy chłodnicze

Temperatura w szafach chłodniczych

Temperatury wewnątrz szafy chłodniczej wahają się od -2 do -19 stopni Fahrenheita; jest wystarczająco zimno, aby zamarznąć, jednocześnie konserwując żywność bez jej uszkadzania. Niskie temperatury zapobiegają namnażaniu się bakterii, ponieważ hamują ich metabolizm i rozprzestrzenianie się. Zamrażanie zatrzymuje również działanie enzymów; bakterie nie mogą działać na żywność, gdy jest zamrożona. Dlatego zamrażanie żywności wydłuża ich okres przydatności do spożycia i sprawia, że są bezpieczniejsze do spożycia.