Co warto wiedzieć o blachach do pieczenia?

Każdej imprezie rodzinnej, zwykłym spotkaniu po pracy, czy też popołudniowej kawie zazwyczaj towarzyszą ciasta. Do perfekcji każdego wypieku oprócz dobrego przepisu potrzebna jest blacha cukiernicza.

Czym jest i do czego służy taka blacha? Jest to element wyposażenia każdej cukierni oraz większości kuchni, który pozwala na upieczenie ciasta, nadając mu przy tym formę. Można też dzięki niej układać kolejne warstwy upragnionego wypieku, a także ozdobić go.

blacha piekarnicza

Czym różni się blacha cukiernicza od blachy piekarniczej?

W zależności od przeznaczenia wyróżniamy kilka rodzajów blach do pieczenia, a mianowicie:

  • Blachy piekarnicze – jest to blacha, która jest w zestawie z piekarnikiem i kuchenką. Nie nadaje się do wypieku ciast, ponieważ jest płaska, przez co nie da się nadać upragnionego kształtu. Świetnie nada się zatem do mięs, ciastek czy frytek. Blachy te mają również dużo większą powierzchnię od blach cukierniczych.
  • Blachy cukiernicze – zwykle posiadają prostopadłe boki dzięki którym, wypieki mogą się idealnie dopasować, najczęściej wykonane z blachy ocynkowanej. Mianem blach cukierniczych może też określać się blaszane formy cukiernicze takie jak: tortownica, forma do babek czy też forma do biszkoptów

Jaką blachę do pieczenia wybrać?

Bez względu czy będzie to blacha cukiernicza, czy też blacha piekarnicza przed kupnem warto sprawdzić kilka aspektów, aby użytkowanie jej było łatwe i przyjemne. 

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze by materiał, z którego będzie wykonana, jest wysoce odporny na temperaturę. Istotnym aspektem będzie też poziom trudności utrzymania higieny, innymi słowy czy czyszczenie będzie przychodziło łatwo, czy jednak będzie sprawiać trudności. Produkt powinien również posiadać odpowiednie atesty.