Jaki wybrać mikser ręczny do ciasta?

Porządny mikser ręczny do ciasta jest niezbędnym wyposażeniem nie tylko amatorów słodkości. Przy użyciu tego wielofunkcyjnego urządzenia można także bardzo szybko ubić pianę z białek, czy też zmiksować jajka na smaczny omlet. Nowoczesne miksery o odpowiedniej mocy bez problemu można wykorzystać do wielu bardziej skomplikowanych zadań.

Mikser z regulacją prędkości

Jeżeli mikser ma być wykorzystywany do wielu prac kuchennych, to koniecznie musi posiadać regulację prędkości. Za sprawne mieszanie i ubijanie odpowiada nie tylko sama moc, ale również prędkość. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym oczywiście zdecydowanie więcej stopni obrotów prędkości można wybrać. Na rynku znaleźć można także miksery, które zamiast regulacji stopniowej posiadają tzw. regulację płynną. W modelach tych można ustawić optymalną prędkość miksowania za pomocą stosownych przycisków + i -. Przy wolniejszej prędkości nie ma oczywiście ryzyka, że masa na ciasto rozchlapie się po całej kuchni.

Jakie końcówki mogą przydać się w kuchni?

Standardową końcówką jest prosty hak, który doskonale nadaje się do wyrabiania dość gęstych ciast. Jeżeli chodzi o klasyczne mieszadło ucierające, to wykorzystywane jest ono nie tylko do przecierania warzyw, ale również do robienia musów i puree. Wielu producentów w zestawie dołącza specjalne końcówki do blendowania, dzięki którym można przygotować zdrowe soki i zupy kremowe. Przydać mogą się również powyginane końcówki, dzięki którym będzie można z kolei usunąć grudki powstałe w cieście.

Poziom hałasu sprzętu

Wybierając mikser ręczny warto zwrócić uwagę również na to, jak głośno pracuje. Każdy z producentów podaje ile ich sprzęt generuje decybeli, dzięki czemu szybko można porównać dostępne na rynku urządzenia. Najgłośniejsze miksery ręczne mogą generować nawet 80 dB. Najcichsze modele nie przekraczają z kolei 60 dB.

Z jakiego materiału wybrać misę?

Aby praca z mikserem przebiegała sprawnie i bez zakłóceń, warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania misy. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie lekkie misy plastikowe, które są nie tylko tanie, ale również wyróżniają się dużą odpornością na odkształcenia i przypadkowe zarysowania. Osoby, które w pierwszej kolejności stawiają na naturalne materiały powinny wybrać szklane misy. Wielu producentów ma w swoje ofercie również stalowe misy, które są bardzo wytrzymałe. Oprócz jakości wykonania warto zwrócić uwagę także na samą pojemność misy. Osoby, które pieką ciasto dla 4-5 osobowej rodziny powinny wybrać misy o pojemności przynajmniej 4 litry.

Opublikowany w AGD