Ashwagandha – kiedy warto ją stosować?

Ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski to roślina, która od setek lat jest wykorzystywana w tradycyjnej indyjskiej medycynie – ajurwedzie. Inne, nieco mniej znane nazwy żeń-szenia indyjskiego to witania ospała i śpioszyn lekarski. W ostatnim czasie ashwagandha zyskuje coraz większe uznanie ze strony zachodnich miłośników medycyny niekonwencjonalnej. Czym tak właściwie jest żeń-szeń indyjski, w jaki sposób działa i kiedy warto skorzystać z jego niesamowitych właściwości?

Ashwagandha – co to takiego?

Początkowo Ashwagandha naturalnie występowała jedynie w niektórych regionach Indii, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce. Obecnie, ze względu na swoją ogromną popularność, roślina ta jest uprawiana na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Europy. Ashwagandha stała się popularna głównie za sprawą właściwości, które regulują pracę mózgu. Wiele osób twierdzi, że stosowanie suplementów z tą rośliną pomogło im w walce z depresją, stanami lękowymi i innymi schorzeniami na tle psychologicznym.

Jak działa ashwagadha?

Mechanizm działania Ashwagandhy na ludzkie neurony nie do końca jest jeszcze znany. Niektórzy naukowcy twierdzą, że roślina ta jest środkiem silnie przeciwutleniającym i dzięki temu pozwala zachować sprawność umysłu na dłużej. Suplementy z Ashwagandhy zwiększają zdolność komórek odpornościowych, czyli, innymi słowy, wspierają układ immunologiczny organizmu. Dowiedziono, że Ashwagandha doskonale radzi sobie z wieloma chorobotwórczymi ustrojami, między innymi z niebezpieczną Salmonellą.

Jak stosować ashwagandhę?

Lekarze, którzy nie boją się łączyć medycyny niekonwencjonalnej z leczeniem tradycyjnym, zalecają korzystanie z drogocennych właściwości żeń-szenia indyjskiego. Jest on dostępny w wielu aptekach w formie suplementu diety. Co ciekawe, Ashwagandhę można stosować również w leczeniu zewnętrznym. Dostępnych jest całe mnóstwo kremów i maści z dodatkiem tej rośliny. Oprócz tego, jest ona częstym składnikiem mieszanek ziołowych, których celem jest zniwelowanie oznak zdenerwowania i ułatwienie zasypiania.