Wybór noża szefa kuchni

Uniwersalne narzędzie w kuchni, tak najlepiej definiuje się nóż szefa kuchni. Jest to świetny wybór do praktycznie każdego krojenia siekania bądź plastrowania. Najczęściej spotykanym przedziałem długości noża szefa kuchni to 18-24 cm. Taki nóż posiada spore ostrze o kształcie trójkąta z nieco zaznaczonym brzuścem na krawędzi tnącej. Szlif w takim nożu jest przeważnie płaski, ale można też znaleźć na rynku noże częściowo płaskie, a nawet wklęsłe.

Zastosowanie noża szefa kuchni

Zastosowanie noży szefów kuchni jest szerokie. Stosuje się je do krojenia, siekania, szatkowania lub nawet porcjowania. Warto dodać, że nóż tego typu nada się także do wykrawania – zwłaszcza, jeśli nie posiadamy specjalistycznych noży do takiego zadania. W zależności od doświadczenia warto zadać sobie pytanie, jaka długość noża będzie najbardziej optymalna. Najbardziej popularnymi ostrzami są te o długości 20-21 centymetrów. Drobniejsze osoby oraz te, które nie lubią długich noży przeważnie decydują się także na długość 18 centymetrów. Długości większej niż 24 centymetry przeważnie wybrane są przez najbardziej profesjonalnych kucharzy, którzy posiadają już znaczne doświadczenie w pracy z tego typu nożami.

Bardzo istotnym aspektem jest także twardość danego noża. Będzie ona uwarunkowana faktem w jaki sposób chcemy w przyszłości ostrzyć nóż szefa kuchni z GastroPuls. Noże o twardości do 59 HRC z łatwością można naostrzyć na zwykłej ostrzałce kółkowej, jednakże później będą niezbędne kamienie. Jeśli mamy w nawyku częste ostrzenie ostrza, to nóż miękki może okazać się dla nas dużo wygodniejszą opcją, ponieważ ostrzenie zajmować będzie dużo mniej czasu, a ostrzenie na standardowej ostrzałce jest o wiele prostszym sposobem.

Noże kuchenne o twardości do 59 HRC

Noże o twardości do 59 HRC bez większych problemów można naostrzyć na domowej ostrzałce kółkowej. Zdecydowanie wartymi uwagi są także musaki, które idealnie sprawdzą się w podtrzymaniu ostrości noża. Często dwa czy trzy przeciągnięcia poprawią właściwości krawędzi tnącej w tego typu nożach. Korzystając z musaka trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, by nie doprowadzić do praktycznie całkowitego stępienia – w innym wypadku nie damy rady przywrócić mu należytej ostrości i będziemy zmuszeni do zastosowania ręcznej ostrzałki kółkowej bądź specjalnego kamienia do ostrzenia.

Noże kuchenne o twardości powyżej 60 HRC

W przypadku noży o twardości powyżej 60 HRC niezbędnym będzie korzystanie z dedykowanych kamieni do ostrzenia. Teoretycznie można zastosować jeszcze lepsze ostrzałki kółkowe, jednakże musimy być gotowi na to, że nie osiągniemy już oczekiwanych efektów. Także sam proces ostrzenie jest sporo dłuższy niż w przypadku noży, które posiadają niższą twardość.