Na co zwracać uwagę przy zakupie kubka termicznego?

Kawa na mieście jest z reguły bardzo droga, dlatego warto rozważyć zakup kubka termicznego. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż termos, a ulubioną kawę lub herbatę można zabrać ze sobą na uczelnię lub do pracy. 

Zastosowanie kubka termicznego

Łyk gorącego napoju w czasie zimy lub jesieni potrafi znacznie poprawić nastrój. Jak wybrać kubek termiczny i na co zwrócić największą uwagę? W pierwszej kolejności ważne jest, jak długo kubek utrzymuje ciepło. Możliwość utrzymania gorącego napoju powinna być zapewniona przynajmniej przez 8 godzin. Dzięki temu będzie można się cieszyć gorącą kawą przez cały dzień. Najlepsze kubki termiczne są w stanie utrzymać wysoką temperaturę nawet przez 30 godzin. Ich cena jest jednak dosyć wysoka, dlatego na sam początek lepiej kupić coś tańszego. Istnieje kilka metod, które pomagają rozpoznać, że kubek termiczny jest dobry. Ważne, żeby po całkowitym zamknięciu pozostawał chłodny. Jeżeli konstrukcja kubka nie izoluje dobrze napoju to niektóre z elementów mogą się nagrzać i być gorące. Jest to szczególnie często spotykane w tanich kubkach. Mostkiem termicznym z reguły jest pokrywka lub nakrętka. Należy jednak mieć na uwadze, że skuteczność kubka termicznego można w bardzo łatwy sposób poprawić. Wystarczy przed nalaniem ciepłego napoju rozgrzać go gorącą wodą. Dzięki temu będzie on w stanie utrzymać ciepło kilka godzin dłużej. Kluczowa jest również wielkość kubka, która powinna być dobrana do określonego zastosowania. Do codziennego użytkowania najlepiej sprawdzą się modele o pojemności 300 – 500 ml. Niewielki wymiar sprawia, że kubek można przymocować do uchwytu samochodowego lub schować do torby. Niewielkie rozmiary to także mała waga, dlatego nie ma żadnych problemów z noszeniem takiego kubka przez cały dzień. Zakup większego modelu może się sprawdzić u osób, które uprawiają aktywność fizyczną lub wybierają się na biwak. 

Rodzaje kubków termicznych

Na szczególną uwagę zasługują kubki termiczne trekkingowe, które posiadają specjalny uchwyt umożliwiający przypięcie ich do pasa lub plecaka. Producenci kubków termicznych zapewniają, że ich produkty są szczelne. Niestety nie jest to zawsze prawda, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest osobiste przetestowanie kubka termicznego. Lepiej nie ryzykować i nie umieszczać go obok urządzeń elektronicznych, ponieważ może się okazać, że kubek nie jest taki szczelny jak zapewniał producent. Na rynku jest jednak kilku sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy produkują wysokiej jakości kubki termiczne. Należy jednak pamiętać, że ciężko na pierwszy rzut oka ocenić szczelność kubka. Kubki bez gumowych uszczelek mogą mieć problemy z przeciekaniem, dlatego lepiej ich unikać. Dobrej jakości kubek powinien mieć szczelny zawór otwierany guzikiem lub klapkę z gumowymi uszczelkami. Zamknięcie na plastikową zasuwkę nie jest dobrym rozwiązaniem i znacząco obniża szczelność. Warto się także upewnić, czy dany model został wyposażony w blokadę, która zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem ustnika. W ostatnich latach dużym uznaniem cieszą się kubki termiczne w kształcie butelki.