urządzenie chłodnicze

Urządzenia chłodnicze – szerokie zastosowanie w gastronomii

Na rynku jest wiele branż, które korzystają z urządzeń chłodniczych. Najczęściej ma to miejsce w chłodnictwie, gastronomii i laboratoriach. W zależności od zakresu potrzeb instytucji, korzysta się z różnych typów urządzeń. Inne urządzenie chłodnicze znajduje się w sklepie czy w lokalu gastronomicznym, a inne w laboratorium używającego go do magazynowania próbek pobranego do badania i analizy materiału.

Witryny i szafy chłodnicze

urządzenie chłodnicze

W sklepach spożywczych najczęściej spotykane są witryny chłodnicze. Utrzymują one odpowiednią temperaturę, zabezpieczają żywność i gotowe dania przed zepsuciem, a jednocześnie eksponują towar na sprzedaż (gotowe potrawy, mięsa, ryby, sałatki i inne produkty). Klient widzi towar, może dokonać jego oceny i wyboru. Witryny chłodnicze spotyka się zarówno w małych sklepach spożywczych, jak i większych marketach. Innym rodzajem witryn chłodniczych są chłodziarki do lodów kulkowych. Wyglądają podobnie jak witryna chłodnicza. Chłodzą produkty i eksponują produkty przed klientem.

Obok witryn istotnym urządzeniem chłodniczym w sklepach spożywczych są szafy chłodnicze. Przechowuje się w nich produkty głęboko zamrożone, jak np. mieszanki warzywne i owocowe, potrawy mączne (np. pierogi, pyzy, kluski), mięsne i ryby. Szafy chłodnicze ustawione są w specjalnym dziale w każdym sklepie z mrożonkami. Klienci samodzielnie wybierają produkty, mogą je obejrzeć i zdecydować o zakupie.

Urządzenia chłodnicze do celów laboratoryjnych i medycznych  

W laboratoriach, placówkach medycznych i sanitarnych stosuje się specjalistyczne urządzenia chłodnicze. Służą one do przechowywania próbek żywności, materiału ludzkiego do badania i analizy, krwi. Lodówki laboratoryjne posiadają solidną konstrukcję, wykonane są z metalu, nie posiadają elementów szklanych.