Piec do pizzy ogrzewany drewnem – zalety i wady zakupu

Obecnie znana i kochana na całym świecie pizza, swoją sławę zaczęła zyskiwać we Włoszech, a dokładniej w Neapolu. To właśnie tam w XIX wieku stworzono pierwszą pizzę, której smak był podobno nieporównywalnie lepszy od większości współczesnych ciast pizzowych. Wielu kucharzy przez dziesiątki lat poszukiwało tajemnicy dobrego smaku neapolitańskiej pizzy, doszukując się rozwiązania zagadki w przepisach i jakości używanych składników. Jednak sekret tkwi w sposobie przygotowania – Neapolitańczycy nie używali do wypiekania pieców elektrycznych i gazowych, ale tych opalanych drewnem. Odkąd zaczęto używać ich we współczesnych pizzeriach, jakość wypiekanego ciasta wyraźnie się poprawiła, a koneserzy nie chcą mieć już w ustach innej pizzy, niż tej zrobionej z użyciem pieca opalanego drewnem. Jakie są zalety posiadania takiego pieca w pizzerii? Czy ma on jakieś wady?

Zalety klasycznego pieca do pizzy

Nie da się ukryć, że piece do pizzy na drewno dają najlepsze możliwe efekty. Nie dość, że ciasto nasiąkające aromatem wydzielanym ze spalanego drewna ma specyficzny, niepowtarzalny smak, zapach i konsystencję, to jeszcze wypieka się ono znacznie szybciej, pozwalając na lepszą obsługę klientów pizzerii. Co więcej, całkowita kontrola nad temperaturą pieca, wielkością ognia i stopniem wypieczenia ciasta sprawia, że każda pizzeria może szczycić się swoimi wyjątkowo przygotowanymi potrawami, nieoferowanymi w żadnym innym lokalu. Ten indywidualizm często przekłada się na znaczne zwiększenie ilości klientów. Warto też wspomnieć, że piec do pizzy (https://www.gastropuls.pl/piece-do-pizzy) ogrzewany drewnem jest bardzo estetyczny i nadaje pizzerii wyjątkowy, profesjonalny klimat. Szczególnie cenione są lokale, które używają pieców wzorowanych na neapolitańskich klasykach. Daje to klientom poczucie podtrzymywania włoskiej tradycji, co znacznie wpływa na ich samopoczucie w pizzerii.

Wady pieców do pizzy na drewno

Niestety używane w XIX wieku piece opalane drewnem mają też swoje wady. Największą z nich jest trudna obsługa – wykorzystywanie całego potencjału pieców na drewno wymaga miesięcy, a nawet lat doświadczenia. Ogień musi być kontrolowany z największą precyzją, a każda nadmierna sekunda w piecu wpływa negatywnie na jakość ciasta. Nie można zapomnieć o wadach, jakie niesie za sobą samo używanie drewna. Opał trzeba regularnie kupować i mieć miejsce na jego przechowywanie w lokalu. Zostawia on też po sobie popiół, który trzeba co jakiś czas wybierać z pieca i się go pozbywać, a rozpalony ogień wymaga ciągłego nadzoru pracowników. Dla wielu osób znaczenie będzie miał też fakt, że spalanie drewna przyczynia się do produkcji smogu, który jest jednym z poważniejszych problemów XXI wieku.

Opublikowany w AGD