Co rozdrobnią szatkownice do warzyw?

Kuchnie w restauracjach pełne są urządzeń, których zadaniem jest przyspieszenie procesu przygotowania posiłków i ułatwienie pracy kucharzom. Przykładem takiego sprzętu są szatkownice do warzyw, które znacząco zwiększają wydajność przyrządzania różnego rodzaju surówek i sałatek. Obróbka warzyw jest standardowym elementem codziennej rutyny w pracy każdego lokalu gastronomicznego, warto więc zainwestować w takie urządzenia. 

Jakie warzywa można rozdrobnić maszynach tego typu?

Szatkownice do warzyw (zobacz modele) posiadają wymienne, obrotowe tarcze różnego rodzaju, które pozwalają na szatkowanie surowców różnego typu. Bez problemu radzą sobie one z rozdrabnianiem kapusty białej i czerwonej, warzyw korzeniowych (np. marchewki, pietruszki), a nawet ziemniaków. Stanowią one nieocenioną pomoc w procesie produkcyjnym. Dzięki nim wykonanie rutynowych czynności, związanych z przygotowaniem surowców do dalszej obróbki, jest szybkie i przyjemne. Obsługa tych urządzeń jest bardzo prosta i wymaga jedynie krótkiego przeszkolenia w zakresie składania maszyny i zaleceń BHP.

O czym należy pamiętać podczas obsługi urządzenia?

Maszyny w rodzaju szatkownic do warzyw są bardzo pożyteczne, ale bywają też niebezpieczne. Pracownik obsługujący taki sprzęt powinien być zaznajomiony z odpowiednimi zasadami BHP. Najważniejszą z nich jest to, aby nigdy nie składać, ani nie rozmontowywać maszyny, gdy jest ona podłączona do źródła zasilania. Oprócz możliwości porażenia prądem, urządzenie może zostać przypadkowo uruchomione (lub załączyć się samoczynnie w wyniku nieprawidłowości w działaniu), co może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.