taborety

Wszystko, co musisz wiedzieć o taboretach gastronomicznych

Urządzając restaurację, bar, czy jakikolwiek inny lokal serwujący jedzenie, niezbędne jest jego prawidłowe wyposażenie. Aby był on jak najbardziej wydajny i funkcjonalny, niektóre urządzenia po prostu trzeba mieć. Do jednego z nich należy taboret gastronomiczny.

Czym jest taki taboret?

taboret

Taborety gastronomiczne przeznaczone są do przygotowywania i podgrzewania posiłków w różnej wielkości garnkach. A zatem czym różnią się one od standardowej kuchenki? Są przede wszystkim dużo mniejszych rozmiarów, przez co można zaoszczędzić wiele miejsca. Stosowane są głównie w miejscach, gdzie konieczne jest podgrzewanie dużej ilości potraw naraz. Ich zaletą jest również mobilność, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w warunkach polowych, np. podczas imprez plenerowych, czy innych wydarzeń na zewnątrz.

Jakie występują rodzaje tego typu sprzętu?

Przenośne kuchenki, zwane również taboretami gastronomicznymi dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. Są nimi:

  • taborety elektryczne – są one zasilane prądem elektrycznym. W większości modelów dostępna jest funkcja wielostopniowej regulacji mocy, dzięki której gotowanie potraw stanie się o niebo łatwiejsze. Sam sprzęt zwykle wykonany jest ze stali nierdzewnej, która zapewnia mu wysoką wytrzymałość na uszkodzenia;
  • taborety gazowe – do ich działania niezbędna będzie butla z gazem. Dzięki temu rozwiązaniu, taborety takie można bez problemu stosować na świeżym powietrzu;
  • taborety indukcyjne – najdroższe, jednak w wielu przypadkach najbardziej opłacalne rozwiązanie. A to wszystko dzięki nowoczesnej technologii, która zapewnia bardzo wysoką wydajność podgrzewania. Płyta indukcyjna jest w stanie zamienić nawet do 90% pobieranej energii w ciepło, które przekazywane jest bezpośrednio do naczynia.