Rodzaje woków

Należy mieć świadomość, że wybranie odpowiedniego naczynia jest zdecydowanie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie uwzględnić najbardziej istotne aspekty. Jak wybrać wok kuchenny? Czym należy dokładnie się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Czym dokładnie różni się wok od zwykłej patelni?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wok będzie różnił się od tradycyjnej patelni nie tylko i wyłącznie kształtem, ale również sposobem smażenia. Warto wiedzieć, że dno omawianego woka (przykłady: https://ostry-sklep.pl/woki) charakteryzuje się stosunkowo niewielką średnicą. Posiada także pochyłe i wysokie ścianki. W ten sposób możliwe jest przygotowanie różnych potraw przy użyciu małej ilości oleju. Ponadto na bocznych ściankach można bez żadnego problemu umieścić podsmażone kawałki warzyw czy mięsa. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także właściwe dobranie omawianego naczynia. Jak wybrać wok kuchenny?

Wok stalowy

Można zaobserwować, że wok stalowy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Koniecznie należy jednak zdawać sobie sprawę, że można zaopatrzyć się zarówno w produkt ze stali węglowej, jak i nierdzewnej. Warto wiedzieć, że zarówno jedna, jak i druga patelnia będzie cechowała się dużą wagą. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup woka ze stali węglowej. Produkt bowiem nie tylko szybciej się nagrzewa, ale również lepiej przewodzi ciepło. 

Wok żeliwny

Z kolei wok żeliwny charakteryzuje się przede wszystkim solidnością wykonania i nieprzywieralną powierzchnia. Ponadto istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia w przypadku ewentualnego upadku. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że produkt nagrzewa się znacznie dłużej w porównaniu do omawianego wcześniej naczynia stalowego. Jest również cięższy. Użytkownik będzie miał tym samym ograniczone ruchy w trakcie przygotowywania różnych posiłków. 

Wok ceramiczny

Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok coraz większa liczba osób bierze pod uwagę wok ceramiczny. W porównaniu do wymienionych wcześniej produktów nie jest ciężki. Ponadto jego powierzchnia jest stosunkowo gładka. Warto mieć świadomość, że ceramiczną powłokę będzie łatwo utrzymać w czystości.

Opublikowany w AGD