Dlaczego warto posiadać moździerz kuchenny?

Moździerz kuchenny każdy z nas kojarzy z latami bardzo wczesnej młodości, gdy nasze babcie lub pomagające im mamy korzystały z tego, dla dziecka niezwykle interesującego narzędzia. Czy jednak dziś, gdy otacza nas z każdej strony tak zaawansowana technologia, moździerze kuchenne w dalszym ciągu znajdą swoje zastosowanie? Czy warto je w ogóle mieć w swojej kuchni?

Czym jest moździerz kuchenny?

Zanim przejdzie się do rozważania, czy warto mieć na wyposażeniu swojej kuchni moździerz kuchenny, najpierw trzeba dokładnie zdać sobie sprawę z tego, czym taki dodatek do kuchni jest? Czym jest zatem kuchenny moździerz? Jest to po prostu dość niewielkich rozmiarów naczynie, które zawsze występuje z odpowiednim tłuczkiem. Tłuczek posiada zaokrągloną końcówkę, dzięki czemu doskonale pasuje do dna naczynia. A jak powinno się go używać? Nic prostszego, ponieważ wystarczy tylko w naczyniu umieścić zioła, czy też gruboziarnistą sól, a następnie przy pomocy tłuczka ugniatać je o ścianki naczynia, oraz ubijać niezbyt silnymi uderzeniami. Już po zaledwie kilku chwilach przy pomocy takiej pracy uzyskać można odpowiednią konsystencję umieszczonej w moździerzu rzeczy. Na koniec wystarczy tylko moździerz umyć, najlepiej czystą wodą i może czekać w szafce do czasu kolejnej potrzeby posiadania drobno zmielonej przyprawy.

Dlaczego warto go mieć w swojej kuchni?

Dlaczego warto mieć w kuchni takie narzędzie? Ponieważ pozwala mieć świeże, a przez to genialne w smaku drobno pokruszone zioła. Można oczywiście kupować je w takiej postaci w sklepie, w szczelnie zapakowanych torebkach, lecz nie da się ukryć, nie mają one zupełne porównania ze świeżymi, samodzielnie przygotowanymi. Z tego powodu zdecydowanie warto posiadać w domowej kuchni moździerz. Tym bardziej że będzie to z całą pewnością jeden z najtańszych elementów jej wyposażenia, a jak się okazuje, wcale nie najmniej przydatny. A jakby tego wszystkiego było mało, moździerze kuchenne mogą stanowić również rewelacyjną dekorację w kuchni, ponieważ świetnie się prezentują.

Opublikowany w AGD