Papryka wędzona w kuchni polskiej

Kuchnia hiszpańska bez tej przyprawy byłaby nijaka i uboga. Kiełbasa chorizo, zupa z pomidorów gazpacho czy kultowa paella wiele zawdzięczają aromatycznemu, czerwonemu proszkowi – papryka słodka wędzona nadaje potrawom nie tylko niezwykłego aromatu i smaku, ale także wydatnie poprawia ich kolor.

Papryka a sprawa polska


Paprykę Polacy znają od dawna, ale używają jej znacznie mniej niż Hiszpanie czy Węgrzy. Jednak ze względu na sentyment, jakim Polacy darzą wędzenie, dodatek papryki wędzonej słodkiej do dań kuchni polskiej nie jest już rzadkością.

Niezwykły aromat i kolor uzyskany dzięki długotrwałemu suszeniu czerwonej papryki w dymie z drzewa dębowego doskonale komponuje się zarówno z potrawami mięsnymi jak i wegetariańskimi.

Jeszcze do niedawna paprykę wędzoną rodacy przywozili z podróży zagranicznych. Na szczęście przyprawę można już bez problemów kupić w większości krajowych sklepów.

wedzona slodka papryka

Wędzenie nie szkodzi

Pogląd, że wędzenie jest szkodliwe dla zdrowia sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięs czy ryb poddawanych wędzeniu. W przypadku słodkiej wędzonej papryki udowodnione jest naukowo, że nie tylko ta przyprawa nie jest groźna dla zdrowia, ale przeciwnie – pomaga zachować dobre zdrowie. Badania przeprowadzone na wydziale medycznym uniwersytetu w hiszpańskiej Estremadurze potwierdziły korzystny wpływ wędzonej papryki na obniżenie poziomu lipidów we krwi, obniżenie ciśnienia krwi oraz poprawienie funkcji wątroby.