Indukcja – warto czy nie?

Kuchnia to serce domu. Ważne, żeby była ona bezpieczna, wygodna, funkcjonalna i oczywiście dopasowana do naszych potrzeb. Poza blatami czy zlewem, warto wybrać odpowiednią kuchenkę, bo właśnie tam powstawać będą nasze dania.

Jaka kuchenka?

Do wyboru mamy głównie trzy rodzaje kuchenek – gazowe, elektryczne (nie indukcyjne) oraz indukcyjne. Jaką wybrać? Oczywiście obecnie chyba najgorsza będzie kuchenka gazowa – szybko się brudzi i zatłuszcza oraz jest po prostu niewygodna. Bój zwykle roztacza się między zwykłymi elektrycznymi i indukcyjnymi. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim płyta elektryczna nagrzewa się cała. Dlatego lepiej nie kłaść rąk nawet na teoretycznie wyłączonym palniku. Natomiast kuchenka indukcyjna – wejdź w link by obejrzeć – wykorzystuje pole magnetyczne między płytą a naczyniem, dzięki czemu nagrzewa się jedynie garnek czy patelnia, a reszta powierzchni zostaje dalej chłodna. Już z samych względów bezpieczeństwa lepiej wybrać indukcję.

Wady i zalety kuchni indukcyjnej

Płyta indukcyjna poza bezpieczeństwem ma jeszcze dodatkowe zalety. Jak wiadomo kuchenki zwykle zużywają dość sporo prądu. Jednak w tym rodzaju są dużo bardziej energooszczędne niż zwykła kuchenka elektryczna. Dodatkowo czas gotowania jest krótszy, dzięki szybszemu nagrzewaniu naczyń. Zwykle jest także wykonana z materiału, który szybko się czyści oraz nie musimy męczyć się z przypaloną kuchenką, gdyż nagrzaniu nie ulegnie kawałek pomidora, który wypadł nam z garnka, a jedynie sam garnek. Jednak nie jest to także rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim zapłacimy za nią więcej, co jednak nie jest aż tak straszne, jeśli doliczymy do tego niższe rachunki za prąd. No i oczywiście odpowiednie garnki.

Warto jednak wybrać kuchenkę indukcyjną – bezpieczeństwo, energooszczędność i szybkie nagrzewanie, to cechy, których oczekujemy od dobrej kuchenki.

Opublikowany w AGD