Właściwości lecznicze cynamonu

Cynamon jest przyprawą, która głównie kojarzy nam się ze Świętami Boże Narodzenia, ciasteczkami, pienikiem, grzańcem oraz domową szarlotką. Potrawy z jego dodatkiem nabierają korzenno – słodkiego, charakterystycznego i intensywnego smaku. Nic zatem dziwnego, że cynamon cejloński mielony, tak świetnie odnajduje się w kuchni. W medycynie z powodzeniem natomiast jest stosowany od ponad pięciu tysięcy lat do dnia dzisiejszego.

Cynamon – właściwości lecznicze

Mielony cynamon cejloński (zobacz więcej) jest bogaty w chrom, dzięki czemu znacznie ogranicza ochotę na słodkie przekąski. Zawiera również wapń, który jest niezbędny do posiadania zdrowych kości, a także żelazo. Ponad to, cynamon cejloński mielony w znacznym stopniu hamuje rozwój bakterii i drożdży, obniża poziom złego cholesterolu, działa przeciwzapalnie.

Cynamon genialnie sprawdza się w okresie intensywnej nauki i pracy umysłowej, znacznie poprawia zdolności kognitywne. Warto stosować go także podczas biegunek, jednocześnie wspomaga układ trawienny, układ oddechowy. Zimową porą świetnie rozgrzewa, dlatego tak chętnie jest dodawany do grzańca czy do zimowej rozgrzewającej herbaty.

Mówi się również o tym, że cynamon jest afrodyzjakiem ale tylko dla kobiet. Często łączony jest z miodem, dzięki czemu jego właściwości są jeszcze silniejsze. Najnowsze badania dowodzą, że cynamon wykazuje działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych.
Po cynamon powinni często sięgać osoby chore na cukrzycę typu 2 oraz sportowcy, ze względu na korzystne substancje jakimi charakteryzuje się cynamon.