Sumak – co to takiego?

Coraz chętniej gotujemy we własnych kuchniach potrawy z różnych zakątków świata. By jak najbardziej one przypominały oryginalne dania, warto stosować właściwe przyprawy. Dziś poznamy sumak, czyli przyprawę wywodzącą się z kuchni arabskiej i tureckiej.

Czerwony kolor

Przyprawa sumak ma kwaskowaty, charakterystyczny smak. Charakteryzuje się kolorem czerwonobrunatnym. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym pomaga na różne bóle brzucha, niestrawność, nudności oraz biegunki.

Do jakich potraw można go dodać?

Przyprawa sumak posiada wiele zastosowań. Sumak przyprawa doskonale pasuje do zup, kremów, ryb, mięs, sałatek, a nawet pieczonych ziemniaków. Świetnie podkreśla smak potrawy oraz nadaje jej egzotyczny zapach.

Działania prozdrowotne

Przyprawa sumak w krajach Bliskiego Wschodu przyprawa uważana jest jako środek, który pomaga w wielu dolegliwościach żołądkowych, w problemach niestrawności, działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie oraz antywirusowo. Stosując ją regularnie do wielu potraw, zapobiega się wielu chorobom oraz poprawia ogólne samopoczucie.

 

Przyprawę sumak sproszkowaną można kupić w wielu arabskich i tureckich sklepach internetowych już za około 10 zł za 75 gram. Można poszukać jej także w sklepach stacjonarnych z ziołami, które posiadają przyprawy z całego świata. Warto spróbować jej charakterystycznego smaku i sprawdzić, jak może zmienić się zwykłe danie po jej dodaniu.