Biały mak- rarytas wśród kuchennych przypraw

Mak to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu. Używa się go w kuchni jako składnik wielu dań, ale o z jego dobroczynnych właściwości korzysta także medycyna i branżą kosmetyczna. Ma on także swoją ciemniejszą stronę, gdyż można z niego uzyskać narkotyki i środki odurzające.

Rodzaje maku

Na świecie występuje kilka odmian maku, które różnią się między sobą sposobem wykorzystania i pochodzeniem. Pierwszy z nich to mak niebieski tak zwany europejski. To najpopularniejszy rodzaj maku i wykorzystuje się go jedynie w celach kulinarnych. Biały mak jest dodatkiem do ciast tortów, deserów, ciasta francuskiego, kutii i ryżu. Nadaje się on także do potraw wigilijnych i stanowi sekretny składnik rogali marcińskich wypiekanych w Poznaniu na dzień świętego Marcina.
Istnieje również mak orientalny, lekarski- który służy do produkcji morfiny i opium. Ma on silne działanie odurzające i przeciwbólowe. Z kolei maku polnego używa się do wzbogacania produkcji kremów i innych kosmetyków. Polna odmiana maku może pełnić też funkcję ozdobne.

Na czym polega wyjątkowość białego maku?

Po pierwsze ma on mniejsze nasiona od reszty odmian. Po drugie charakteryzuje się on łagodnym, słodkawym smakiem, który nasila się podczas pieczenia i prażenia. Wówczas ma on lekko orzechowy posmak i korzenną nutę. W kuchennej terminologii biały mak nazywany jest indiańskim, gdyż rdzeni mieszkańcy Ameryki, czyli Indianie pierwsi odkryli jego cudowne właściwości. Ze względu na swą wyjątkowość biały mak jest mniej dostępny i trudniej znaleźć go na sklepowych półkach.