Dlaczego warto mieć patelnię żeliwną?

Patelnie żeliwne (przykład: https://ostry-sklep.pl/c/50/patelnie-zeliwne-patelnie.html) cieszą się rosnącą popularnością i coraz częściej zastępują goszczące do tej pory w kuchniach patelnie teflonowe czy aluminiowe. Żeliwo jest co prawda bardziej wymagające od teflonu, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się niemal w każdej kuchni.

Minimum wprawy

Smażenie na żeliwnej patelni nie jest co prawda trudne, jednak, żeby przygotować smaczne danie, koniecznie trzeba wiedzieć, co zrobić, by potrawy nie przylegały do dna. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom kupujących i coraz częściej oferują patelnie z dodatkowymi powłokami, jednak wciąż w sklepach znaleźć można i takie żeliwne patelnie, które nie są pokryte żadną dodatkową warstwą.

Dlaczego warto?

Skoro na teflonowej patelni smaży się łatwiej, to dlaczego lepiej wymienić ją na patelnie żeliwną? Przede wszystkim z tego powodu, że patelnia żeliwna jest niezwykle trwała. Już prosta konserwacja sprawi, że praktycznie nigdy nie będzie trzeba wymieniać jej na nową. Co więcej, lata użytkowania patelni żeliwnej wcale nie sprawiają, że traci ona na swoich właściwościach, wręcz przeciwnie – z czasem smaży się na niej coraz lepiej. Wszystko dlatego, że patelnia przez lata jest impregnowana, a dzięki temu wraz z upływem czasu jedynie zyskuje.