masa cukrowa

Wszystko, co musisz wiedzieć o masie cukrowej

Masa cukrowa ma wiele nazw, można więc spotkać się też z określeniem typu lukier plastyczny, masa cukiernicza lub fondat. Używa się jej głównie do dekoracji wypieków, w szczególności tortów, babeczek lub ciastek.

Właściwości

Konsystencją przypomina modelinę, ze względu na jej plastyczność i miękkość. Z masy tej można stworzyć proste dekoracje lub cukiernicze dzieła sztuki. Bardzo popularnym wśród cukierników sposobem na wykorzystanie masy cukrowej jest udekorowanie tortu w stylu angielskim, który jest często używany przy zdobieniu tortów na różne wydarzenia: wesela, urodziny czy chrzciny.

masa cukrowa

Skąd wziąć masę cukrową?

Samo wytworzenie owej masy jest banalnie proste i jej wykonanie zajmuje około dziesięciu minut. Składniki do tego potrzebne, znajdziemy w kuchni każdego miłośnika słodkich wypieków: woda, glukoza, żelatyna, cukier puder, ekstrakt (by nadać zapach) oraz opcjonalnie barwnik- to wszystko, czego potrzeba. Wystarczy podgrzewać składniki na małym ogniu i pamiętać, by nie dopuścić do zagotowania, ponieważ wtedy masa będzie nadawała się jedynie do wyrzucenia. Dla ułatwienia wałkowania czy zagniatania, dłonie i wałek, oraz w późniejszym etapie nóż czy foremki, można delikatnie posmarować olejem lub posypać cukrem pudrem, by masa się do nich nie kleiła. Dokładne przepisy można z łatwością znaleźć w Internecie lub książkach cukierniczych. Masę cukrową możemy zakupić też w sklepach np. tutaj, gotową do użycia. Mimo, iż sam proces tworzenia nie jest trudny, stworzenie z masy cukrowej dekoracji innej niż obłożenie nią tortu, jest dość dużą sztuką i nie należy do najprostszych.