siatka do pizzy

Pizza – podstawowe porady dla pizzomaniaków

Zrobienie idealnej pizzy zależy od wielu czynników. Same składniki i ich idealne proporcje, technika wyrabiania oraz jego wyrośnięcie, umiejętne rozwałkowanie a na końcu pieczenie. Tutaj może zawsze pójść coś nie tak. A to zbyt niedopieczona, a to zbyt twarda, a to przywarła do blaszki, bo nie użyliśmy siatki do pizzy, kamienia lub odpowiedniej blaszki. Większość z nas ma jednak wyrobiony sposób na idealnie wypieczoną pizze.

Od czego zaczynamy?

  • Składniki – przygotowane odpowiednio wcześnie min. 20 minut przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia. Warto wspomnieć o sosie pomidorowym do pizzy oraz drożdżach, które muszą być świeże.
  • Ciasto – powinno być dobrze wyrobione, jednolite i elastyczne. Po jego dokładnym wyrobieniu powinno poleżeć do wyrośnięcia.
  • Piecyk – oczywiście najlepszy do wypiekania pizzy jest specjalny piec, który dzięki swoim właściwościom i kształtowi sprawi, że nasza pizza będzie idealnie wypieczona.
  • Akcesoria – pamiętajmy, że mamy do czynienia z wysoką temperaturą i przydadzą się rękawiczki ochronne. Pomocna może okazać się również siatka do pizzy i nóż do krojenia oraz deska z uchwytem.
siatka do pizzy

Fantazja i dowolność

W każdym z tych podpunktów można sobie pozwolić na pewną dowolność, lecz wszystko z umiarem, by nie przesadzić. Ze składnikami możemy sporo pofantazjować tworząc oryginalne kompozycje, byle nie było ich tak dużo, że pizza zacznie się uginać pod ich ciężarem. Tutaj znajdziemy pomocniczą siatkę do pizzy, która zapewnia cyrkulacje powietrza i tym samy wpłynie na równomierne upieczenie spodu pizzy. Ciasto może być grubsze lub cieniuteńkie, zależy to od gustu. Warto przed wyłożeniem składników podziurkować ciasto widelcem lub specjalną rolką dziurkującą. Sprawi to, że nie będą się tworzyć pęcherze powietrza na powierzchni ciasta. 

Pozostaje już tylko pożyczyć smacznego!