vanilia ekstrakt

5 właściwości ekstraktu waniliowego

Ekstrakt waniliowy jest produktem spożywczym, który w doskonały sposób potrafi wzbogacić niemalże każdą potrawę. Jest stosowany zarówno do słodkich wypieków, dań mięsnych oraz rybnych, jak również i w kuchniach pikantnych.

Skąd pochodzi ekstrakt waniliowy?

Pomimo że ekstrakt waniliowy zna każdy kucharz – zarówno amator, jak i profesjonalista – to jednak nie wszyscy wiedzą, że produkuje się go w wyniku fermentacji. Zawiera on również alkohol. Co ciekawe – wanilia to niedojrzałe owoce storczyka, które są bezwonne, a charakterystyczny zapach zyskuje się właśnie z pomocą fermentacji.

Ekstrakt z wanilii posiada również liczne właściwości, za które jest tak lubiany. Wśród nich należy wymienić fakt, iż potrafi zbić gorączkę.

Działanie antybakteryjne

Ekstrakt waniliowy wyróżnia się działaniem antybakteryjnym. Można w nim zamoczyć wacik kosmetyczny, a następnie przemyć opryszczkę. W ten sposób, efekty są widoczne już w pierwszym dniu. Co więcej, środek ten jest często składnikiem środków antybakteryjnych.

Działanie antyzapalne

Ekstrakt z wanilii jest przeciwutleniaczem, który doskonale radzi sobie z neutralizowaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za szereg chorób.

Działanie odchudzające

Warto napomnieć również o tym, że waniliowy ekstrakt jest polecany przez wielu dietetyków. Warto wprowadzić go do swojej diety odchudzającej, ponieważ przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.