Zastosowanie vilcacory

Koci pazur to liana pochodząca z Puszczy Amazońskiej. Jest to roślina o właściwościach leczniczych, która od kilku lat podbija serca Europejczyków. Ma charakterystyczne ciernie, które przypominają pazury kota. Jej oryginalna nazwa to czepota puszysta.

Zastosowanie

Historycznie, vilcacora była używana, jako lekarstwo na raka, różne zapalenia, infekcje wirusowe, wrzody żołądka oraz do stymulacji układu odpornościowego. Nie wszystkie te działania zostały jak dotąd potwierdzone nowoczesnymi badaniami.
Obecnie używa się jej w celu leczenia zaburzeń trawiennych, hemoroidach i wrzodach żołądka. Ponadto obniża ciśnienie krwi, którą rozrzedza. Zapobiega powstawaniu płytek i skrzepów krwi, więc zapobiega udarom. Udowodniono, że vilcacora wzmacnia funkcje immunologiczne, łagodzi stany zapalne i pod tym kątem pomaga w chemioterapii.

Jak stosuje się koci pazur?

Preparaty z vilcacorą sprzedawane są w postaci suszu, nalewki, płynnego ekstraktu, kapsułek lub tabletek. Susz służy do zaparzania herbaty. Składają się na niego korzenie oraz kora kociego pazura. Należy też pamiętać o tym, że nie wszyscy powinni ją zażywać. Kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci, bezwzględnie nie powinny stosować vilcacory. Ostrożność powinny zachować osoby, które leczą się hormonalnie, cierpią na hemofilię lub nowotwór. Przed przyjęciem pierwszej dawki, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.