Jakie formy do pieczenia wybrać?

Na rynku dostępne jest bardzo wiele rodzai form do wypieków, od najtańszych z ocynkowanej blachy, po formy ceramiczne czy silikonowe. Poniżej przedstawiamy popularne rodzaje form do ciast oraz próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego formy silikonowe tak bardzo zyskują na popularności.

Rodzaje form do pieczenia

Choć wprawny kucharz poradzi sobie z każdym rodzajem formy do pieczenia, to jak wszędzie, odpowiednio dobrana forma do wypieków ma pomóc sprawić, że pieczenie będzie czystą przyjemnością. A do wyboru mamy:
– ocynowane blachy do pieczenia- są tanie, lekkie i łatwo dostępne. Jednak bardzo szybko rdzewieją, a przed pieczeniem wymagają smarowania lub wyłożenia papierem;
– formy do pieczenia ze stali nierdzewnej- mają podobne właściwości jak te z blachy ocynowanej, jednak nie rdzewieją. Jednak bardzo często są dostępne w nieco droższej wersji, ale pokrytej nieprzywierającą powłoką. Dzięki temu łatwo wyjmiemy ciasto, trudniej będzie je przypalić, jednak należy uważać, bo takie powłoki nie są odporne na zarysowania;
– ceramiczne formy do ciast- najczęściej stosowane do niskich wypieków, takich jak tarty. Wolno przepuszczają ciepło, dlatego czas pieczenia jest w nich dłuższy, ale za to dużo trudniej takie ciasto przypalić
– silikonowe formy do pieczenia- zyskują coraz większą popularność, a co za tym idzie nie są już aż takie drogie. Mają wiele zalet, a których napisaliśmy poniżej.

Dlaczego warto wybrać formy silikonowe

Formy silikonowe są bardzo wygodne: elastyczne i nieprzywierające, mogą być stosowane w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu można w nich piec, przygotowywać ciasta na zimno a nawet lody. Dzięki temu, że są elastyczne występują w bardzo wielu kształtach, które trudno byłoby uzyskać w innym rodzaju formy. Na przykład formy silikonowe Silikomart z Polmarkus występują w kształcie niedźwiadków, pojazdów czy kwiatów. Dostępne są też wzory na specjalne okazje, takie jak na przykład święty Mikołaj.

Co ważne, dobrej jakości formy takie jak formy silikonowe Silikomart są w pełni bezpieczne dla zdrowia, nie wydzielają żadnych zapachów czy smaków, ani ich nie przenoszą między kolejnymi potrawami. Do tego są łatwe w utrzymaniu w czystości i przechowywaniu.