naturalne wędliny przyrządzone domowymi sposobami

Smaczne i zdrowe wędliny. Czy można je przyrządzić w domu?

Pomimo panującej mody na dania wegetariańskie, faktem jest, że dobrej jakości mięso dostarcza nam witamin i wartości odżywczych. Organizm czerpie z niego białko, a także witaminy z grupy B oraz cynk i żelazo. Nie warto jednak sięgać po wątpliwej jakości wędliny, jakich pełno na półkach dyskontów spożywczych. Aby przyrządzić zdrowe mięso w domowych warunkach, wystarczą chęci i…szynkowar.

Co to jest?

Szynkowar to proste urządzenie, przypominające kształtem pojemnik i wyposażone w spiralę ze stopką oraz termometr. Krótko mówiąc służy do parzenia mięsa, a więc domowej produkcji szynek oraz wędlin.
Tak przyrządzona szynka jest pozbawiona konserwantów chemicznych oraz barwników, a co za tym idzie zdrowsza i bardziej naturalna.

Jak to działa?

dobry szynkowar do wędlinPierwszym etapem działania szynkowara jest marynowanie i ubicie mięsa, kolejnym zaś parzenie. Kontrolowanie temperatury i czasu parzenia pozwoli na uzyskanie optymalnych efektów, czyli soczystej i smacznej szynki.
Przy parzeniu szynki temperatura wody powinna wynosić 75-80°C (w szynkowarze będzie panowało wówczas nieco ponad 70°C), przyrządzanie natomiast to czas około 1,5-2 godzin. Ważne jest, aby nie dopuścić do wrzenia.
Po zakończeniu procesu parzenia należy wyjąć szynkowar z wody i pozostawić do ostygnięcia, po czym wstawić do lodówki na 48 godzin.

Wędliny z szynkowara i ich przydatność do spożycia

Szynka w marynacie nadaje się do spożycia w ciągu 3-5 dni, natomiast taka przyrządzona z użyciem soli peklowanej zachowuje świeżość aż do 10 dni. Jeżeli nie damy rady zjeść całej porcji przygotowanego mięsa, możemy je zamrozić.

Smak wędlin domowej produkcji jest nieporównywalnie lepszy od smaku szynek dostępnych w marketach. Najważniejsze są jednak zalety zdrowotne takiego rozwiązania. Jedząc własnej roboty szynkę, wiemy co spożywamy. Naturalne przyprawy są zdecydowanie lepszym wyborem niż naszpikowane chemią konserwanty. Jeżeli jednak nie mamy cierpliwości do domowej produkcji, zawsze dokładnie sprawdzajmy skład mięsa, które kupujemy w sklepie.