Do czego można stosować paprykę wędzoną?

opakowanie wędzonej paprykiPapryka wędzona słodka to znana w Hiszpanii przyprawa, która stanowi w zasadzie lokalny specjał. Jej produkcja polega na suszeniu owoców papryki poprzez wędzenie drewnem dębowym. Taka przyprawa posiada bardzo wyrazisty smak i aromat. Wędzona papryka nadaje potrawom aromat naturalnej wędzonki. Wykorzystywana jest także w przemyśle spożywczym jako barwnik.

Papryka wędzona i jej zastosowanie

W Hiszpanii papryka wędzona to nieodłączny składnik klasycznej kiełbasy – chorizo. Poza tym dodaje się ją do marynowania mięs i ryb, owoców morza czy do produkcji wędlin. W Polsce wciąż jest raczej mało popularna, ale można ją dostać w coraz większej liczbie sklepów. Papryka doskonale sprawdza się w kuchni, dopełniając smak każdej potrawy. Pasuje do dań mięsnych, sosów, zup, serów czy sałatek. Dodać ją można nawet do włoskiej pizzy czy jajecznicy.

Papryka i jej właściwości

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że papryka jest bardzo zdrowym warzywem. Zawiera wiele cennych substancji i składników – witaminy z grupy B i C, beta karoten czy olejki eteryczne. Skutecznie wspomaga trawienie i pobudza wydzielania soku żołądkowego. Dodatkowo wzmaga apetyt. Obecnie wykorzystywana jest powszechnie nie tylko w kuchni hiszpańskiej, ale i węgierskiej, meksykańskiej czy indyjskiej. Papryka w formie wędzonej nie zawiera konserwantów, jest w 100% ekologiczna i naturalna. W rodzimej kuchni zastosować ją można do wielu potraw m.in. fasolki po bretońsku, gulaszu, leczo, a także wielu zup czy sosów. Papryka obecnie w wielu miejscach na świecie jest znacznie częściej wykorzystywana niż dobrze znany czarny pieprz.

Dodaj komentarz